
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 20 A |
| Output Voltage | 800 mV to 6 V |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Topology | Buck |
| Function | Step-Down |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Quiescent Current | 450 µA |
Stock: 20
Distributors
pcbx
Unit Price$6.53378
Ext.Price$6.53378
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.53378 | $6.53378 |
| 10 | $5.10007 | $51.00070 |
| 25 | $4.80409 | $120.10225 |
| 50 | $4.52527 | $226.26350 |
| 100 | $4.34731 | $434.73100 |
| 300 | $4.19402 | $1258.20600 |
| 500 | $4.04614 | $2023.07000 |
| 1000 | $3.95295 | $3952.95000 |
